טיפול בצלקות אקנה

צלקות בפנים היא תלונה נפוצה במרפאות לאסתטיקה והטיפול המשולב במרפאתי מביא לתוצאות משביעות רצון ולעידוד הפציינטים הסובלים לעיתים שנים ארוכות מצלקות וחטטים מסוגים שונים.
הצלקות יכולות להופיע בעקבות נגעי אקנה שלא טופלו כראוי, מטראומה, מניתוח או ממחלה וירלית כמו אבעבועות רוח או הרפס סימפלקס.
סוגי הצלקות הם:

  1. ICE-PICK.הנפוצים ביותר. חטטים עמוקים המדמים דקירות דוקרן.
  2. BOXCAR-SCARS  צלקות זווית, עגולות, שטחיות או עמוקות, בד”כ ברקות ובלחיים.
  3. ROLLLING SCARS בעלות המראה הגלי.
  4. צלקות היפרטרופיות המורמות ובולטות מהעור.

כיצד ניתן לטפל בצלקות אקנה?

הבעיה עם האקנה היא לא רק הפצעים עצמם אלא הצלקות שמופיעיות כתוצאה מהן באזורי הפנים, המצח, הלחיים ואף באזור הגב העליון.

למזלם של אלו אשר סובלים מפצעי האקנה הרפואה המתקדמת המערבית מצאה טיפולים מתקדמים בצלקות אקנה, להתמודדות ולטיפול יעיל בתופעה הלא נעימה הזאת.

ראשית כל – צלקות אשר נגרמות מאקנה נגרמות בשל סתימה של בלוטות החלב, ריבוי של חיידקים ודלקות.

מקרים שטחיים של אקנה עשויים להותיר צלקות אך אלו ניתנות לטיפול באמצעות קרמים ופילינג שטחי בלבד.

הבעיה היא עם צלקות מאקנה חמור שנראות כחטחטים על פני העור או סדקים עמוקים.

טיפול בפילינג

בעבר הלא רחוק ניתן היה לעשות טיפול בצלקות אקנה מן הסוג הזה אך ורק באמצעות פילינג עמוק.

הטיפול אפקטיבי אבל זמן הריפוי שלו ארוך וכדאי לזכור כי מדובר באמצעים כימיים חזקים ולפיכך הטיפול כולו מתבצע בחדרי ניתוח ובהרדמה חלקית או מלאה.

באשר לצלקות אקנה שהן פחות חמורות ניתן לטפל באמצעות פילינג שטחי אשר לא דורש הרדמה.

ההבדל בין פילינג שטחי לפילינג עמוק הוא במידת העומק שנכנסים לעור.

כאשר מדובר בצלקות עמוקות מאוד דרושה כניסה רצינית יותר כדי לגרום לתאי עור עבים להתקלף ושבמקומם יבואו תאים חדשים.

כאמור, ההחלמה עשויה לארוך מספר חודשים שבמהלכם העור משנה את צבעו, לרוב נהיה אדום ומומלץ שלו לחשוף אותו לשמש ובייחוד שלא בשעות החמות של היום.

מומלץ שלא לקיים את הטיפול בקיץ.

לרוב הטיפול עוזר והעור נראה שעבר שיפור משמעותי גם אם לא מוחלט.

בעלי עור כהה?

מומלץ שלא לבצע את הטיפול כלל או להיוועץ עם רופא עור בנוגע לסיכונים של פיגמנטציה שעשויים להיווצר על העור כתוצאה מהטיפול.

שיטות חדשניות לטיפול בצלקות אקנה

הטיפול בקילוף עור תלוי בעומק הצלקת. בצלקות החודרות 1-2 מ”מ לעומק הדרמיס, כמו חטטי ה ICE­-PICK פילינג TCA נקודתי עם מטוש, בריכוז של 35%,יביא ליצירת קולגן חדש ולעיבוי הדרמיס. בצלקות שטחיות יותר כמו הBOXCAR אפשר לשלב פילינג עם חומצה סליצילית שייתן לעור מראה אחיד, חלק יותר ופחות דלקתי. מומלץ לחזור על הטיפול לאחר כחודש עם צמיחת העור החדש.

חומרי מילוי זמניים כחומצה היאלרונית, חצי זמניים כרדיאס, או קבועים כמו סיליקון רפואי טהור ימלאו את שקעי הצלקות ויעודדו יצירת סיבי קולגן חדשים שיעניקו מראה שטוח יותר לצלקות. ההזרקה היא פשוטה וקלה, כמעט נטולת תופעות לוואי ומשתלבת יפה עם טיפולי קילוף העור.

טיפולי לייזר מקטעי משייף מסירים שכבות עור דקות עד לשיפור במראה הצלקת ובמקביל נוצרים סיבי קולגן חדשים המעבים ומהדקים את העור. במהלך שבוע ההחלמה העור נראה אדמומי ונפוח.

מכשיר טיקסל TIXEL חדשני פועל על אנרגיית חום ללא קרינה החודרת לדרמיס ללא פגיעה באפידרמיס וגורמת לחידוש העור ולזירוז יצירת קולגן. הטיפול במכשיר הטיקסל הוא משלים מצוין לשיפור מראה צלקות האקנה השונות כמו גם לטיפול בפיגמנטציה וכתמי גיל.

SKIN CONDITIONING מיועד להכנת העור לטיפול ומניעת תופעות לוואי כהופעת כתמי פיגמנט. תמיסת קליגמן המשלבת הידרוקינון עם רטינואיד הידרוקורטיזון וחומרים מותאמים נוספים, מגינה על העור ומשפרת את תוצאת הטיפול. מומלץ למרוח חודש לפני וחודש אחרי הטיפול. קיימים במרפאתי חומרים מגינים נוספים על בסיס טבעי המאפשרים חשיפה מתונה לשמש ומתאימים לאקלים בארץ.

לסיכום

לצלקות אקנה השפעה פסיכולוגית נכרת על הדימוי העצמי של המטופל  ואיכות הקשר עם הזולת ומכאן חשיבות הטיפול. קימות אופציות טיפוליות מגוונות לשיפור מראה הצלקות.  לקביעת סוג הצלקות והתאמת הטיפול האופטימלי חשיבות מכרעת להצלחת הטיפול.